Korzystanie ze środowiska

Przedsiębiorcy prowadząc działalność korzystają ze środowiska, które możemy rozgraniczyć na powszechne oraz szczególne.  
Powszechne korzystanie ze środowiska to takie, które z mocy ustawy przysługuje każdemu i obejmuje korzystanie ze środowiska, bez użycia instalacji oraz w celu zaspokojenia potrzeb osobistych np. gospodarstwa domowego. 
Natomiast korzystanie ze środowiska wykraczające poza ramy korzystania powszechnego może być, w drodze ustawy, obwarowane obowiązkiem uzyskania pozwolenia, ustalającego w szczególności zakres i warunki tego korzystania, wydanego przez właściwy organ ochrony środowiska. 
Jednak zwykłe korzystanie ze środowiska nie zawsze, a nawet w większości sytuacji jest to takie korzystanie wykraczające poza ramy korzystania powszechnego, co do którego ustawa nie wprowadza obowiązku uzyskania pozwolenia emisyjnego lub wodnego.

Większość aktywności gospodarczej opiera się o korzystanie ze środowiska i wymaga spełnienia szeregu obowiązków, których nie wykonanie lub nienależyte ich spełnienie pociąga za sobą konsekwencje i naraża przedsiębiorców na kary administracyjne lub zwiększone opłaty środowiskowe. 

Sprawozdania z korzystania ze środowiska składa się w formie papierowej do właściwego Urzędu Marszałkowskiego do 31 marca roku następnego i ściśle związane jest ze sprawozdawczością w bazie KOBiZE.


Przedsiębiorcy odpowiadają za:

  • emisję do powietrza z procesów: spalania paliw tj. ogrzewanie – kotłownie (piece na węgiel, koks, olej opałowy, gaz ziemny, piecyki grzewcze, dmuchawy, nagrzewnice, promienniki), transport – samochody, niestacjonarne urządzenia, maszyny, przeładunek paliw,  itp.
  • za pobór wody: w przypadku posiadania studni i poboru wody – obowiązek legalizacji studni, rozliczenia kwartalne do Wód Polskich.
  • za ścieki: w przypadku posiadania skanalizowanych placów utwardzonych (o szczelnej nawierzchni), dróg i parkingów, z których wody opadowe i roztopowe odprowadzane są do wód lub posiadania własnej oczyszczalni – rozliczanie kwartalne do Wód Polskich 
  • za składowanie odpadów: jeśli wytworzone odpady kierowane są na składowisko odpadów, magazynowane niezgodnie z posiadaną decyzją lub magazynowane na zakładzie powyżej ustawowego terminu (powyżej 1 roku w przypadku odpadów niebezpiecznych, palnych i kierowanych na składowisko lub powyżej 3 lat dla pozostałych odpadów)
  • za emisję z procesów technologicznych tj. np. spawanie, klejenie, malowanie farbami rozpuszczalnikowymi, odtłuszczanie benzyną, stosowaniem innych rozpuszczalników organicznych, szlifowanie. 
  • za emisję z urządzeń stacjonarnych tj. np. agregaty stacjonarne, przesiewacze, rozdrabniarki, kruszarki, młyny,
  • za emisję do powietrza w przypadku: rozszczelnienia instalacji, awarii, naprawy (np. ubytku w instalacji klimatyzacyjnej w samochodach, w klimatyzatorach w biurach, w instalacjach chłodniczych, lodówkach, ladach chłodniczych).