Odpady

Prowadząc działalność gospodarczą przeważnie każdy przedsiębiorca jest wytwórcą odpadów, chociażby takich jak opakowania z tworzyw sztucznych, papieru, tektury, palet, opakowań po farbach, olejach, zużyte opony, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny używany w biurach, tonery, świetlówki, złom metalowy itp. W związku z tym jest zobligowany do:

  • selektywnego gromadzenia odpadów w wyznaczonych do tego miejscach, na utwardzonych nawierzchniach, w odpowiednio dobranych pojemnikach opisanych kodami,
  • przekazywania ich za pośrednictwem kart przekazania odpadu ( KPO) odpowiednim firmom posiadającym stosowne zezwolenia,
  • prowadzenia wymaganej ustawowo ewidencji na podstawie kart ewidencji odpadów (KEO),
  • składanie do właściwego Urzędu Marszałkowskiego za pośrednictwem bazy BDO zbiorczego zestawienia o odpadach.

Firmy NIE MOGĄ oddawać  wszystkich wytworzonych przez siebie odpadów jako odpady komunalne. Jest to niedopuszczalne i niezgodne z prawem, co w przypadku kontroli skutkuje nałożeniem sankcji karnych.

Od stycznia 2020 r.  wprowadzono obowiązek prowadzenia ewidencji zarówno kart przekazania odpadów, kart ewidencji odpadów jak i sporządzania sprawozdań o odpadach, począwszy od sprawozdania za rok 2019 w formie elektronicznej bezpośrednio w bazie BDO.

Sprawozdanie należy składać do Marszałka Województwa w nieprzekraczalnym terminie do 15 marca za ubiegły rok. Wyjątkiem było sprawozdanie za rok 2019, dla którego termin sporządzania sprawozdania został przesunięty na 31 październik 2020 r.

Należy również pamiętać, że samochody odbierające i dostarczające odpady muszą być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów Dz.U. z 2016 poz. 1742.:

  • tablicą informacyjną „ODPADY” w przypadku przewozu na terytorium kraju,
  • oznaczonych tablicą z literą : „A”  w przypadku odpadów przewożonych poza granice kraju.

Należy pamiętać, że na terenie zakładu odpady niebezpieczne i palne można przetrzymywać max. do 1 roku  od momentu ich wytworzenia, pozostałe odpady mogą być magazynowane przez okres 3 lat.  Przechowywanie dłużej niż ustawowy termin skutkuje obowiązkiem naliczenia opłaty podwyższonej jak za składowanie bez decyzji za każdą dobę składowania. 

Firma posiadając instalację i wytwarzając odpady w ilości powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych i powyżej 5 000 ton odpadów innych niż niebezpieczne ma obowiązek posiadania decyzji na wytwarzanie odpadów.
W przypadku wytwarzania odpadów poza instalacją nie ma określonych ustawowo limitów ilości wytwarzanych odpadów.